1dimvagfront

Το σχολείο μας

Σχολείο στην κωμόπολή μας φέρεται να ιδρύθηκε για πρώτη φορά το 1834 και να λειτουργούσε ως μονοθέσιο.Στοιχεία όμως για τη λειτουργία του (Μαθητολόγιο και βιβλίο Ελέγχου) υπάρχουν από το σχολικό έτος 1921 ? 1922. Σύμφωνα με αυτά, φοίτησαν στο σχολείο 188 αγόρια από την Α΄ έως την Ε΄ τάξη, έχοντας Διευθυντή Αρρένων τον κύριο Ελευθεριάδη και 130 κορίτσια από την Α΄ έως την Δ΄ τάξη, με Διευθύντρια Θηλέων την κυρία Καμπάκη Ερασμία. Το προσωπικό αποτελούνταν από δύο ακόμη δασκάλους τα ονόματα των οποίων δεν είναι με ευκρίνεια γραμμένα και από μία δασκάλα, την κυρία Οικονομοπούλου Μαρία. Τα μαθήματα και τότε διδάσκονταν σε τρία τρίμηνα και ως Άριστα θεωρούνταν ο βαθμός 6.

old school1

Αργότερα λειτούργησε κατά καιρούς ως 6/θέσιο, 7/θέσιο κ.λ.π φθάνοντας έως και 10/θέσιο ανάλογα με τον αριθμό των μαθητών. Φιλοξενήθηκε στην αρχή σε ιδιόκτητα οικήματα και αργότερα (επί Συγγρού) σε δημόσιο εξατάξιο κτήριο το οποίο γκρεμίστηκε από σεισμό. Ίδια τύχη είχε και το κτήριο που θεμελιώθηκε το 1950 και τελείωσε το 1954 με την προσθήκη και δεύτερου ορόφου αφού μετά τους σεισμούς του 1981 κρίθηκε ακατάλληλο και κατεδαφίστηκε.

old school2

Η συνέχεια είναι περισσότερο γνωστή. Το σχολείο λειτούργησε για 5 περίπου χρόνια ως 10/θέσιο στεγασμένο σε δύο προκατασκευαζόμενα οικήματα τα οποία ήταν δωρεά του ιδρύματος «Αλέξανδρος Ωνάσης». Το 1987 χωρίστηκε με την ίδρυση του 1ου 6/θ Δημ. Σχολείου Βαγίων και του 2ου 6/θ Δημ. Σχολείου Βαγίων καθένα από τα οποία είχε περίπου 150 μαθητές και πρώτους διευθυντές τους κυρίους Αγγελή Γεώργιο και Σταμέλο Λουκά αντίστοιχα. Τα ίδια κτήρια συνεχίζουν να στεγάζουν και σήμερα τα δύο σχολεία τα οποία έχουν μαζί 150 περίπου μαθητές.