ΟΔΗΓΙΕΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΕ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΣΤΗΝ ΨΗΦΙΑΚΗ ΤΑΞΗ

Αγαπητοί γονείς και μαθητές

Ανεξάρτητα από τον τρόπο με τον οποίο κάνετε τα επαναληπτικά εξ αποστάσεως μαθήματα με τους εκπαιδευτικούς σας, θα ήθελα να σας παροτρύνω να εγγραφείτε και στα ψηφιακά μαθήματα τόσο του δασκάλου σας όσο και των υπολοίπων εκπαιδευτικών του σχολείου. Για όσους δεν το έχουν κάνει, η διαδικασία είναι η εξής:

Μπαίνετε με τους προσωπικούς κωδικούς σας στην ψηφιακή τάξη. Εκεί θα βρείτε την επιλογή "Εγγραφή σε μάθημα". Αν την επιλέξετε θα ανοίξει μπροστά σας ένας κατάλογος με όλα τα ονόματα των εκπαιδευτικών και των μαθημάτων τους. Αριστερά από τα ονόματα των μαθημάτων έχει κουτάκια στα οποία θα τσεκάρετε αυτά που σας ενδιαφέρουν! Μην περιφρονήσετε τα Αγγλικά ή την Αισθητική Αγωγή! Όλα έχουν να σας προσφέρουν κάτι!

Όσο για τη σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση, αυτή θα ξεκινήσει δειλά δειλά μετά το Πάσχα και θα είναι στην αρχή, εφ' όσον τα καταφέρουμε απλές συναντήσεις - συνομιλίες για επικοινωνία και ανταλλαγή απόψεων και προβληματισμών. Φαίνεται δύσκολη στην εφαρμογή της για εκπαιδευτικούς, μαθητές και γονείς που δεν έχουν την απαραίτητη γνώση και άνεση στη χρήση υπολογιστή ή τάμπλετ. Αλλά κι αυτό να ξεπεραστεί, δεν ξέρω κατά πόσο το όλο σύστημα θα ανταποκριθεί στις ανάγκες της σύγχρονης εξ αποστάσεως διδασκαλίας. Αρκεί να σκεφτεί κανείς ότι στην τελευταία προσπάθεια τηλεδιάσκεψης των εκπαιδευτικών του σχολείου μας δεν μπορούσαμε να συνεννοηθούμε, να ακουστούμε ή να δούμε ο καθένας τους άλλους!

Γ.ΒΑΛΜΑΣ